Organik Tarım Kontrol ve Başvuru Süreci

Başvuru yapmak isteyen müteşebbislere, Organik Tarım Başvuru Formu gönderilir ve formun doldurarak tarfımıza elden, faks yoluyla veya elektronik posta ile geri göndermeleri sağlanır.

Firmamıza gelen Başvuru Formundaki bilgiler ışığında müteşebbis için bir sözleşme hazırlanır. Sözleşme imzalandığında bir müteşebbis numarası verilerek dosyası açılır.

Müteşebbis ile sözleşme yapıldıktan sonra müteşebbisin başvuru ve sözleşme bilgilerine göre bir denetim planı hazırlanır ve kontrolör gerekli kontrolleri yapmak için görevlendirilir.

Kontrol sonucu olumlu bir karar verilirse müteşebbise organik tarım şartlarını karşıladığını gösteren bir belge (Organik Tarım Müteşebbis Sertifikası) verilir, eğer geçiş sürecini tamamlamış ise Müteşebbis Sertifikası ile birlikte, Organik Ürün Sertifikası verilir.

Olumsuz kararda durum müteşebbise bildirilir(olumsuz sertifikasyon kararı yazısı) ve süreç en baştan başlatılır.

Bioland Gözetim Kontrol Ve Sertifikasyon A.Ş. 2017 yılında Organik Tarım Kontrol ve Sertifikasyon alanında faaliyet göstermek üzere İzmir'de kurulmuştur. Firmamız TR-OT-051 kodu ile; 5262 Sayılı Organik Tarım Kanunu ve Organik Tarımın Esasları ve Uygulamasına İlişkin Yönetmelik hükümlerince, Organik Tarım Komitesi' nin kararı ile T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından Organik Tarım Kontrol ve Sertifikasyon Kuruluşu olarak yetkilendirilmiştir.